Városlista
2025. december 13, szombat - Luca

Hírek

2021. November 02. 16:07, kedd | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti

Az ipari termelői árak 14 százalékkal nőttek egy év alatt

Az ipari termelői árak 14 százalékkal nőttek egy év alatt

Az ipari termelői árak 2021 szeptemberében az egy évvel korábbihoz viszonyítva 14,0, az előző hónaphoz képest 2,4 százalékkal emelkedtek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.

Az áremelkedés ütemét elsősorban a nyers-, az alap- és az üzemanyagok drágulása befolyásolta. A belföldi értékesítési árak 20,1, az exportértékesítési árak 10,9 százalékkal emelkedtek. Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítés árai 2,7 százalékkal, az exportértékesítés árai 2,2, így az ipari termelői árak összességében 2,4 százalékkal nőttek.

2021. szeptemberben a 2020. szeptemberihez képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 20,1 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 15,9 százalékos, a 31 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 30,2 százalékos volt a drágulás.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 27,7 százalékkal, a beruházási javakat gyártókban 5,2, a fogyasztási cikkeket gyártókban 5,4 százalékkal növekedtek az árak.

Az ipari exportértékesítési árak 10,9 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 6,2 százalékos, a 4,5 százalékos súlyú energiaiparban - a világpiaci árak emelkedése és a nyersanyagok árának bázisidőszaki visszaesése következtében - 158,1 százalékos volt a drágulás.

2021. január-szeptemberben a 2020. január-szeptemberihez képest a belföldi értékesítés árai 12,8 százalékkal, az exportértékesítés árai 10,3, az ipari termelői árak összességében 11,1 százalékkal nőttek.

Ezek érdekelhetnek még

2025. December 13. 07:09, szombat | Belföld

NAV: év végéig érdemes a kisvállalati adót választani

Jövőre még több cég választhatja a kisvállalati adót (kiva), ugyanis megduplázódik a belépési határ.

2025. December 13. 07:08, szombat | Belföld

Szalay-Bobrovniczky Kristóf: teljessé vált a magyar harckocsiflotta

A 44. Leopard harckocsi megérkezésével teljessé vált a magyar harckocsiflotta - mondta a honvédelmi miniszter a Magyar Honvédség Klapka György 1. Páncélosdandár laktanyájában Tatán pénteken.

2025. December 12. 07:42, péntek | Belföld

A hétvégén is enyhe, de borult idő várható

A hétvégén is folytatódik az enyhe, de jellemzően borult, párás, olykor tartósan ködös idő, helyenként szitálás is előfordulhat.

2025. December 12. 07:30, péntek | Belföld

Erkölcsi iránytű, tiszta gondolkodás és állhatatos szív - jellemezte Vitályos Eszter a közmédiát

Átadták a közmédia legrangosabb szakmai díjait.