Hírek
2011. December 09. 14:21, péntek |
Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
EU-csúcs megállapodás: szigorítják az euróövezeti államok költségvetéseik koordinációját
A legfrissebb hírek szerint megállapodtak az euróövezeti államok a költségvetési koordináció szigorításában és a stabilizációs eszközök megerősítésében.
A közlemény szerint új költségvetési szabály mellett kötelezik el magukat, és a 0,5 százalékos GDP-arányos strukturális hiányt meg nem haladó költségvetéseket tekintik egyensúlynak. Ezen felül, a 3 százalékot meghaladó deficit automatikus szankciókat von maga után, kivéve ha a tagállamok többsége ezzel ellentétesen dönt. A mentőcsomagban részesülő államok költségvetését nagyon szigorúan ellenőrizheti majd a Bizottság és a Tanács. Fontos változás, hogy az EU kimondja, soha többé nem lesz olyan, hogy a magánbefektetőket is bevonják a válságkezelésbe. Az EU csúcson megállapodás született abban is, hogy az IMF kétoldalú alapokon nyújtandó, összesen 200 milliárd eurós kölcsön opcióját kidolgozzák. Egyetértés volt abban is, hogy felgyorsítsák a stabilitási mentőmechanizmus kapacitásának emelését, míg az állandó mechanizmus már jövő nyáron megkezdheti működését. Az euróövezeti államokon kívül a javaslatot Bulgária, Dánia, Lettország, Litvánia, Lengyelország és Románia is támogatta. Csehország és Svédország parlamenti konzultáció után dönt a részvételről. Magyarország és az Egyesült Királyság nem támogatta a javaslatot. Később egy magyar diplomata azt mondta, hogy Magyarország is az időt kérők között van, nem pedig az ellenkezők között. Orbán Viktor miniszterelnök egyébként ma délelőttre ígért sajtótájékoztatót az ügyben.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 13. 08:31, szombat | Külföld
Az EU hétfőn megnyitja a csatlakozási tárgyalások első fejezetcsoportját Ukrajnával és Moldovával
2026. Június 12. 13:00, péntek | Külföld
Tömeges sérüléssel járó közúti baleset történt Horvátországban, halálos áldozat is van
Egy ember meghalt és kilencen megsérültek csütörtökön a horvátországi Lika térségében, miután egy bolgár rendszámú személyautó lesodródott az útról - közölte a horvát rendőrség.
2026. Június 11. 15:00, csütörtök | Külföld
Szerb energiaügyi miniszter: kompromisszum született a Mollal
2026. Június 10. 10:00, szerda | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump: az Iránnal zajló tárgyalások végső szakaszukba értek
Donald Trump szerint az Iránnal zajló tárgyalások végső szakaszukba értek, akár napokon belül aláírható a megállapodás.
