Városlista
2024. május 10, péntek - Ármin

Hírek

2013. Február 26. 05:00, kedd | Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség

WHO: 275 millió ember él halláskárosodással világszerte

WHO: 275 millió ember él halláskárosodással világszerte

Világszerte 275 millió ember hall lényegesen rosszabbul az átlagnál, a WHO felmérése szerint ma ez a leggyakoribb érzékszervi károsodás. Az állapot fő oka többnyire külső hatás, leginkább a túl erős zaj. A fültok, füldugó használata kötelező az Unióban bizonyos tevékenységekhez, illetve erősen ajánlott akkor is, ha nem hivatásszerűen végezzük azokat.

Az Egészségügyi Világszervezet felmérése szerint 275 millió ember él halláskárosodással világszerte, pedig az esetek döntő hányada megelőzhető lett volna. Ma ez a leggyakoribb érzékszervi károsodás – hívta fel a figyelmet a felmérés eredményeire a 3M hazai képviseletének munkavédelemért felelős vezetője. Várallyai István hozzátette: miközben hegeszteni ma már senki nem kezd pajzs, vagy szemüveg nélkül, a fül védelme itthon még mostohagyerek az egyéni munkavédelemben.

Ennek az lehet az oka, hogy míg a látásvesztés, -csökkenés gyakran fájdalommal is jár, és rendszerint hamar és drasztikusan jelentkezik, addig a folyamatos zajártalom lassan, fokozatosan „öli meg” a hallást. Az átmenet mindig hosszú, a csaknem teljes hallásvesztés akár egy évtizedig is eltarthat.

Az ügyet semmiképpen nem lehet annyival elintézni, hogy „majd hangosabbra veszem a tévét”. A gyengült hallás a beszédértést is rontja, és az érintett előbb-utóbb elszigetelődik a környezetétől. Mégis rengeteg ember van, aki rendszeresen és hosszabb ideig kiteszi magát 85 dBA körüli, vagy ennél is erősebb zajoknak, ami már egyértelműen károsítja a hallást. Mindezt úgy, hogy közben bárki számára megfizethetők a professzionális védőeszközök. Ma már van olyan fültok, ami akár 37 dBA-val is csökkenti a környezeti zajokat, miközben viselése hosszú órákon át szellős, kényelmes marad. Ekkora zajcsökkentés már mindig elég ahhoz, hogy a terhelés a kritikus szint alá essen.

Összehasonlításul néhány gyakori, erős zajforrás:

Labdarúgó mérkőzés megtekintése a helyszínen (100-120 dBA)
Lombszívó vagy láncfűrész használata (95-120 dBA)
Utazás motoron (80-110 dBA)
Fűnyírás (82-103 dBA)
Részvétel egy rock koncerten (90-120 dBA)
Fejhallgatók használata, hallgatása (75-114 dBA)
Lőfegyver elsütése (140-165 dBA)
Mozielőadás megtekintése (72-104 dBA)

Látható, hogy a halláskárosodás messze nem csak a zajos fizikai munkát végzőket érinti. A fültok, füldugó használata nem véletlenül kötelező az Unióban bizonyos tevékenységekhez, illetve erősen ajánlott akkor is, ha nem hivatásszerűen végezzük azokat.

Ha már mindenképpen zajos munkát kell végeznünk, és nem mehetünk távolabb a zaj forrásától – pl. fűnyírásnál – akkor legalább vigyázzunk magunkra, mert attól, hogy valaki rosszul hall, még nem lesz Beethoven.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 10. 15:24, péntek | Életmód

Átadták a megújult KRESZ-parkot a Városligetben

A Liget Budapest Projekt részeként megújult a KRESZ-park és környezete a Városligetben. A közlekedési helyzeteket játékosan bemutató parkot Lázár János építési és közlekedési miniszter adta át pénteken.

2024. Május 10. 12:05, péntek | Életmód

Együttműködési megállapodást kötött a Gondosóra program és a gyógyszerészkamara

A tájékoztatás és koordináció, később pedig a 65 évesnél idősebbek gördülékenyebb gyógyszerhez jutása érdekében együttműködési megállapodást kötött a Kormányzati Szolgáltató Központ Nonprofit Kft. és a Magyar Gyógyszerészi

2024. Május 09. 13:28, csütörtök | Életmód

Művészetek Völgye - Csaknem háromezer program az idei fesztiválon

2024. Május 07. 14:06, kedd | Életmód

Egyre többen választanak több streamingszolgáltatót